Drone Eğitimi Alabileceğiniz En İyi Üniversiteler

Gelecekte İHA operasyonları ve teknolojisi üzerine eğitimli çok daha fazla kişiye kolluk kuvvetleri, itfaiye vb. alanlarda ihtiyaç duyulacak. Bu nedenle pek çok üniversite gelişmekte olan drone endüstrisini mezunları için bir kariyer fırsatı olarak görüyor ve bu yönde çalışmalara başladı. Biz de sizler için bu üniversiteleri inceledik.

June 2019
majors and academics
efet's picture

Efe Tuncel

Drone, Türkçe'deki resmi adıyla İnsansız Hava Aracı (İHA), artık bir eğlence sektörü ürünü olmaktan çok daha fazla şey vaat ediyor. Gelecekte İHA operasyonları ve teknolojisi üzerine eğitimli çok daha fazla kişiye kolluk kuvvetleri, itfaiye vb. alanlarda ihtiyaç duyulacak. Bu nedenle pek çok üniversite gelişmekte olan bu endüstriyi mezunları için bir kariyer fırsatı olarak görüyor ve bu yönde çalışmalara başladı.Sayısız alanda iş imkanı sunmaya başlayan drone'u, ticari amaçlarla uçurabilmek için sertifikanızın olması gerekiyor. Geleceği olan her alan gibi insanları kendisine çeken sektörde şu an Amerika'da kayıtlı 100 binin üzerinde lisanslı pilot var ve daha da artacağı tahmin ediliyor.Peki bu rekabetçi piyasada kendinizi nasıl gösterebilirsiniz? Prestiji üniversitede bu alanda eğitim almak fena bir başlangıç olmaz!İHA pilotluğu veya mühendisliği üzerine sertifika, yandal, lisans, master ve doktora eğitimleri veren en iyi Amerikan üniversitelerini sizler için listeledik.

1. North Dakota Üniversitesi

İHA eğitimde akademik lisans diploması veren ilk üniversitelerden biri olan North Dakota Üniversitesi, ya da New York Times'ın deyimiyle insansız havacılık sistemlerinin Silikon Vadi'si, öğrencileri pilot operatörü, sensör operatörü veya insansız uçak sistemlerinin diğer kilit ekip üyeleri olmaya hazırlıyor.

2. Embry-Riddle Aeronautical Üniversitesi

Embry-Riddle, İHA konusunda lisans, insansız ve otomatik sistemler mühendisliğinde master eğitimi veriyor. Lisans eğitimi, seçiminize göre pilotluk veya mühendislik üzerine yönlendiriyor. Master ise; insansız ve otomatik uçaklar, yüzey gemileri ve su altı uçakları üzerine yoğunlaşıyor.

3. Oklahoma State Üniversitesi

Makine ve havacılık mühendisliğinde master ve doktora imkanları sunan Oklahoma State Üniversitesi ana kampüsü, bu alanda yüksek eğitim veren ilk üniversitelerden biri. İki programa da girebilmek için öncesinde mühendislik diplomasının olması bekleniyor. Müfredatlar İHA'lar için tasarım, inşaat ve deneme uçuşlarını kapsıyor.

4. Indiana State Üniversitesi

Listedeki en eski üniversitelerden Indiana State Üniversitesi'nde, insansız sistemlerde hem lisans eğitimi alabiliyor hem de yandal yapabiliyorsunuz. İki program da İHA mekaniği, uçuş teorisi, uçuş yükleri, sensörler, hava trafik kontrol sistemleri ve havacılık güvenliği yönetim sistemleri konularını işliyor.

5. Kansas State Üniversitesi

Kansas State Üniversitesi, listedeki diğer üniversitelere kıyasla daha küçük ancak hepsinden fazla master sertifikalı uçuş eğitmenine sahip ve insansız havacılık sistemlerinde 4 senelik bir lisans eğitimi sunuyor. İHA endüstrisinde teknik ve giriş seviyesi yönetim pozisyonları için en iyi seçeneklerden biri.

6. LeTourneau Üniversitesi

İHA programlarına oldukça yakın zamanda başlamasına rağmen havacılıkta 60 yılı aşkın eğitim deneyimine sahip LeTourneau, alanında Texas bölgesinin en iyilerinden biri. İHA sistemleri için; elektronik, pilotluk ve teknisyenlik olmak üzere yönelinebilinecek 3 lisans programı sunuyor.

7. Troy Üniversitesi

İHA teknolojisinde çalışmak isteyen veya genel bilgi sahibi olmak isteyenler için bir yandal programı sunan Troy'da dersleri online alabilme şansı da bulunuyor.

8. Green River College

Green River College, Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından onaylanmış sertifika ve lisans eğitimleri programlarına sahip. Programlar, temel veri toplama ve programlama bilgisine de sahip profesyonel drone pilotları ve teknisyenleri yetiştiriyor.

9. Unmanned Vehicle University

Unmanned Vehicle, henüz akredite olmamasına rağmen insansız sistemler mühendisliği ve proje yönetimi alanlarında doktora programları sunan ilk üniversite olma özelliğini taşıyor. UVU eğitiminin en ilginç yanı, bir ders kitabına dayalı olmaması. Materyallerin çoğu mühendislik doktorasına sahip eğitmenlerden geliyor.